Pagrindinis privalumas santuokos nutraukimo ginčo teisena yra tas, jog tarp sutuoktinių esant turtiniam nesutarimui, sutuoktinis gali apsaugoti savo turtinius interesus ir taip iš bylos teisme gauti finansinės naudos. Mat 1000 ar 2000 Eur sumokamų advokatui, kuriuos (ar bent jų dalį) neretai yra didelė tikimybė prisiteisti atgal, yra iš tiesų nedidelė investicija dalinantis santuokoje įgytą turtą ar turtines teises, kurių vertė būna „n“ kartų didesnė. Taigi jeigu Jums niekaip nepavyksta gražiuoju susitarti su kitu sutuoktiniu dėl Jūsų santuokos nutrauko sąlygų arba matote, jog Jums yra siūlomos nesąžiningos turto dalybų sąlygos, kreipkitės konsultacijai ir išaiškinkite – galbūt tikrai verta pakovoti teisme dėl savo turto. Nepavykstant susitarti su savo sutuoktiniu, santuokos nutraukimo būdas dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltės yra vienintelis kelias nutraukti savo santuoką ir pradėti naują finansiškai nepriklausomą gyvenimą.
Taip pat mano praktika rodo, jog teismui pateiktas ieškinys dėl santuokos nutraukimo neretai tampa efektyvia priemone „įkalbėti“ sutuoktinį sėsti prie derybų stalo ir atsakingai tartis dėl santuokos nutraukimo sąlygų ir pasekmių.
Be įprastinių teisminio ginčo trūkumų, tokių kaip patiriamos išlaidos, gaištamas laikas ir gadinami nervai, santuokos nutraukimo ginčo teisena byla gali neigiamai paveikti Jūsų vaikų ir bent vieno iš Jūsų santykius – žinoma, priklausomai nuo pačių vaikų amžiaus ir daugybės kitų unikalių aplinkybių. Mat vaikų emocinė savijauta, formuojama pasaulėžiūra, vertybės ar santykiai su tėvais gali būti žymiai svarbesni ir brangesni nei pinigų suma dėl kurios ginčijamasi. Todėl prieš svarstant galimybę pradėti teisminį ginčą patartina nuoširdžiai įvertinti, kaip jis gali paveikti Jūsų vaikus ir jų santykį su kita ginčo puse. Mano asmeninė profesinė patirtis rodo, kad kai kurie žmonės imasi bylinėtis dėl 20-30 tūkst. eurų – net nebūdami tikri ar bylą laimės – ir puikiai suprasdami, kad vaikai ir vienas iš tėvų ilgam ir galbūt negrįžtamai sugadins tarpusavio santykius. Todėl ne be reikalo akcentuotina pirminės konsultacijos svarba. Jos metu Jūs privalote gerai išsiaiškinti ir suprasti, kiek gali kainuoti Jūsų skyrybos ir kokių veiksmų gali tekti imtis bylos nagrinėjimo eigoje.
Kalbant apie skyrybų kainą ginčo teisena paminėsiu, jog klientai dažnai klaidingai mano, jog teisme įrodžius kito sutuoktinio kaltę dėl santuokos iširimo (pvz. neištikimybę, smurtą, žalingus įpročius ar kt.) teismas būtinai priteis daugiau bendro turto bylą laimėjusiam „teisiajam“ sutuoktiniui. Deja taip nėra. Įstatymas numato, jog atsižvelgdamas į nepilnamečių vaikų interesus, vieno sutuoktinio sveikatos būklę ar jo turtinę padėtį arba kitas svarbias aplinkybes, teismas gali nukrypti nuo sutuoktinių bendro turto lygių dalių principo ir priteisti vienam sutuoktiniui didesnę turto dalį (Civilinio kodekso 3.123 str. 1 d. Įstatymo redakcija iki 2017-12-31). Atitinkamai teismų praktikoje yra priimta manyti, jog santuokos iširimas dėl vieno sutuoktinio kalt ės nėra tos aplinkybės, dėl kurių galėtų būti konstatuotinas teisinis pagrindas nukrypti nuo sutuoktinių turto lygių dalių principo (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2011 m. sausio 24 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3D-3-82/2011). Sutinku, jog Jūsų advokatui gerai atlikus savo darbą Jūsų bylą nagrinėjantis (nagrinėsiantis) teismas gali nukrypti nuo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuotos praktikos, tačiau tai bus greičiau išimtis iš taisyklės, o jokiu būdu ne garantija, kad įrodžius kito kaltę pavyks prisiteisti didesnę dalintino turto dalį. Todėl priimdami sprendimą, ar bylinėtis teisme ginčo teisena ar ne, atkreipkite dėmesį, jog įrodę savo teisybę dėl kito sutuoktinio kaltės, nebūtinai iš to turėsite kokios nors finansinės naudos.
Turite klausimų? Užduokite juos ČIA