Privalumai:
Priešingai nei ginčo teisena, nutraukti santuoką bendru susitarimu yra greita, pigu ir nekonfliktiška. Apie apytikres santuokos nutraukimo kainas plačiau rašyta čia. Nepaisant minimalaus mokesčio teisininkams, Jums nereikės mokėti jokio žyminio mokesčio valstybei, kuris, esant didesnei dalintino turto ar turtinių teisių sumai, galėtų tapti gan stambus „pirkinys“ Jūsų piniginei. Kalbant apie proceso greitį, daugiausia laiko trunka derybų stadija – kas ginčo teisenoje užima turbūt mažiausia laiko. Taigi liaudiškai tariant, santuokos nutraukimas bendru sutarimu yra visomis prasmėmis taupus būdas išspręsti ganėtinai sudėtingų klausimų visumą.
Kitas sutuoktiniams itin malonus privalumas – beveik visus klausimus jie gali aptarti ir išspręsti patys. Tiek savo turto pasidalinimo klausimus, tiek ir vaikų išlaikymo dydį šalys nusistato pačios. Teismas tik patikrina, ar sutuoktinių siūlomas susitarimas atitinka įstatymų reikalavimus, ar nepažeidžia nepilnamečių vaikų, trečiųjų asmenų interesų. Tuo tarpu ginčo teisenoje – kadangi šalys pačios negali susitarti – visus ginčijamus klausimus kaip pvz. turto padalinimas, kompensacijos ar žalos dydžio nustatymas, bendravimo tvarkos su vaikais nustatymas ir kt. išsprendžia teismas, remdamasis byloje esančiais įrodymais ir savo vidiniu įsitikinimu. Taigi išspręsti savo turtinius klausimus patiems yra gerokai maloniau, nei perduoti juos į teismo rankas.
Neformalumas. Nutraukti santuokai bendru sutarimu reikalingas minimalus formalumų „kiekis“. Iš esmės sutuoktiniams tereikia pasirašyti vieną sutartį ir kartu su bendru prašymu bei keliais elementariais įrodymais pateikti teismui. Pateikus tinkamai surašytus dokumentus teismui, tikėtina jog net nebereikės vykti į teismą – Jūsų santuoka bus nutraukta rašytiniame posėdyje. Vėlgi, palyginti su ginčo teisena, tai yra tikrai mažai dokumentų ir formalumų reikalaujantis procesas.
Trūkumai:
Iš esmės vienintelis sunkumas, trukdantis sutuoktiniams nutraukti savo santuoką bendru sutarimu yra gebėjimo susitarti stoka. Todėl nepavykstant to padaryti patiems, verta kreiptis į mediatorių ar teisininką, kuris padėtų sutuoktiniams susitarti ar atstovautų vieną iš jų derybose, dėtų pastangas rasti bendrą sprendimą. Sakyčiau, jog tai yra labai protinga ir nedidelė investicija, palyginus su sudėtingu ir ilgu santuokos nutraukimo procesu, kuris laukia nepavykus susitarimui.
Turite klausimų? Užduokite juos ČIA