Vedybinė, povedybinė sutartis: privalumai ir trūkumai

Kalbant techniškai, vedybine ir povedybine sutartimi galima nesunkiai išspręsti aibę „skausmingų“ klausimų, kuriuos tenka spręsti kiekvienoje santuokos nutraukimo byloje. Žiūrint iš moralinės pusės, vedybinę sutartį galima vertinti labai įvairiai.

Iš praktinės pusės galiu drąsiai teigti, jog tai yra labai praktiška, ekonomiška ir efektyvi priemonė sudėtingiems sutuoktinių turtiniams klausimams išspręsti. Nes iš anksto, nesant jokio ginčo (dažniausiai iki santuokos sudarymo ar prieš priimant rizikingus finansinius sprendimus) sutuoktiniai gali susitarti dėl daugybės turtinių klausimų, kurie turi reikšmės ne tik santuokos nutraukimo, tačiau ir nesėkmingų finansinių pasekmių kilimo atveju. Todėl sutuoktiniams (ar vienam iš jų) turint ar planuojant įgyti reikšmingo turto, planuojant atlikti finansiškai rizikingus veiksmus, rekomenduotina apsvarstyti vedybinės/povedybinės sutarties sudarymą. Tokia sutartis gali tapti reikšminga apsauga šeimos finansiniams interesams užtikrinti. Tuo tarpu skyrybų atveju, esant vedybinei/povedybinei sutarčiai, dažniausiai daugybė turtinių klausimų jau būna išspręsta, todėl nutraukiant santuoką kyla mažiau ginčų ir nesutarimų dėl turto pasidalinimo, dėl ko santuokos nutraukimas tampa greitesnis,  pigesnis ir mažiau skausmingas visomis prasmėmis, nes belieka aptarti tik tuos klausimus, kurie buvo neaptarti vedybų sutartyje. Taigi tai labai pigus ir praktiškas būdas išspręsti daugybę turtinių bendro gyvenimo klausimų.

Iš moralinės pusės vedybų sutartį galima vertinti labai skirtingai. Iš vienos pusės galima sakyti, jog sudarę vedybų sutartį (jeigu ją sudaro ne dėl planuojamų atlikti rizikingų finansinių sprendimų) sutuoktiniai iš anksto demonstruoja tarpusavio nepasitikėjimą, tokiu būdu netiesiogiai iš anksto pasiruošdami savo skyryboms. Tačiau iš kitos pusės, sudaryta ikivedybine ar vedybų sutartimi sutuoktiniai iš anksto aiškiai susitaria, jog jų santuoka bus/yra sudaryta ne dėl turtinių priežasčių (jog pvz. vieno uždirbtas turtas priklausys abiem), o kaip tik dėl dvasinių, nematerialių, emocinių priežasčių – kas kaip tik turbūt ir yra viena iš tvirtos ir sėkmingos santuokos priežasčių.

Taigi laiku sudaryta vedybų/povedybine sutartimi galima itin efektyviai ir ekonomiškai išspręsti daugybę svarbių turtinių klausimų, kas ją daro itin reikšmingu ir praktišku instrumentu. Tuo tarpu iš moralinės pusės ją galima vertinti labai skirtingai, dėl ko turto turintiems sutuoktiniams, sakyčiau, verta apsvarstyti tokios sutarties sudarymo galimybę.


Turite klausimų? Užduokite juos ČIA